Raport z badania potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców Gminy Dobrzyniewo Duże

Niniejszy raport prezentuje wyniki badania, którego głównym celem była identyfikacja zasobów i inicjatyw mieszkańców Gminy Dobrzyniewo Duże w zakresie kultury. Poprzez kompleksową i celową diagnozę zyskaliśmy wiedzę, jaki jest obecny potencjał gminy, w jakim stopniu i zakresie oferta dedykowana przez Gminne Centrum Kultury i inne podmioty aktywizujące poprzez kulturę jest akceptowana przez mieszkańców. Udało się odnaleźć odpowiedzi na pytania: jakie oddolne działania są możliwe do realizacji, jakie są aktualne formy aktywności społecznej, w jaki sposób odpowiedzieć na potrzeby społecznosci lokalnej, co będzie służyć wzmocnieniu roli domu kultury w życiu lokalnej społeczności. Metoda diagnostyczna, przede wszystkim bezpośrednie spotkania w sołectwach, pozwoliła uruchomić proces, w którym społeczność lokalna stała się nie tyle adresatem, co współtwórcą rozwiązań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb. Społeczność miała możliwość rekomendowania kierunków i form realizacji potrzeb wspólnoty.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy, jako autorzy pomysłów zyskali poczucie rzeczywistego wpływu na działania kulturalne i zmiany dokonujące się w ich „małej ojczyźnie”, a przez to podejmą stałą i aktywną współpracę z Gminnym Centrum Kultury, opartą na partnerskich regułach współpracy i współodpowiedzialności.

Załączniki: