Kulturalnie, przyjemnie i zdrowo

„Kulturalnie, przyjemnie i zdrowo” – (autorka: Alicja Bajko) – cykl warsztatów tematycznych, których głównym celem było pobudzenie aktywności społecznej i włączenie nowych mieszkańców gminy w środowisko lokalne. We wszystkich działaniach kierowanych do mieszkańców poprzez inicjatywę „Kulturalnie, przyjemnie i zdrowo” wzięła udział rekordowa grupa 184 osób, co przerosło oczekiwania autorów inicjatywy.

W czasie trwania projektu udało się zorganizować:

• Międzypokoleniowe zajęcia zumby (panie musiały skorzystać z terenu przed świetlicą, gdyż liczba uczestniczek przerosła możliwości lokalowe świetlicy).
  • Warsztaty rękodzielnicze wyplatania koszyków metodą tradycyjną (w odpowiedzi na sugestie naszych Drogich Panów o braku oferty dla nich).
  • Wspólne spotkanie mieszkańców wsi połączone ze wspominkami z dawnych lat (wydanie broszury ze wspomnieniami).
  • Warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży (jako oferta spędzenia czasu wakacyjnego na wsi).
  • Wspólne śpiewanie dawnych piosenek ludowych i biesiadnych przy akompaniamencie akordeonu (specjalnie na tę okazję został opracowany śpiewnik)
  • Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci (w odpowiedzi na potrzeby integracji lokalnej społeczności z nowo osiedlonymi mieszkańcami wsi).
  • Warsztaty florystyczne (w odpowiedzi na zdiagnozowaną potrzebę warsztatów tematycznych)
  • Warsztaty kulinarne (odbyły się w przeddzień wydarzenia podsumowującego całą inicjatywę; panie przygotowały wykwintne dania, panowie natomiast wykazali się umiejętnością robienia kiełbas i ich wędzenia).
  • Podsumowanie inicjatywy było wydarzeniem, jakiego w Bohdanie jeszcze nie było. Mieszkańcy prezentowali własne talenty (było granie i śpiewanie, prezentacja twórczości poetyckiej). Uczestnicy wspólnie biesiadowali, wzruszali się oglądając wystawę starych fotografii, dzielili się swoimi wspomnieniami, a gospodyni domowe prześcigali się w serwowaniu coraz to pyszniejszych dań.